Jméno, které není ani v českých vodách zcela neznámé. Maria Grazia Mazzola je italská investigativní novinářka, pracující pro veřejnoprávní televizi RAI, a která vzešla u nás do podvědomí v souvislosti s vraždami slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Maria Grazia Mazzola je novinářka zabývající se italskou mafií více než třicet let. Na svém kontě má nepřeberné množství článků a rozhovorů zabývajících se touto problematikou. Nám je nebývalou ctí, že souhlasila s tímto interview pro cafeboheme.cz.
Café Boheme: Narodila jste se v Palermu na Sicílii, hlavní kolébce sicilské mafie, měla tato skutečnost co dělat s Vaším pozdějším rozhodnutím věnovat se tématu mafie jako novinářka?
Narodila jsem se a vyrůstala v Palermu, hlavním městě Sicílie, vystudovala jsem mezinárodní politologii. Vyrostla jsem v rodině sociálně a politicky zaměřené proti mafii, korupci a fašismu. Pio La Torre, zástupce PCI (Italská komunistická strana, pozn. redakce) zavražděný mafií v Palermu v roce 1982, byl rodinný přítel. Byl to ten, kdo přísahal na válku s mafií vypracováním zákonů, ze kterých se po jeho smrti staly mocné „páky“ na mafiány. Byl autorem článku 416a trestního zákoníku, který přesně určuje trestní čin spolčování s mafiánskou organizací, a následně stanovuje konfiskaci majetku mafiánů. Byla to opravdová revoluce, která bohužel byla přijata až po jeho smrti. La Torre říkal, že mafie je fenoménem politických špiček. Poté, co byl v Palermu zavražděn, šla jsem se svou matkou Lucií Mezzasalmou, abychom v márnici potvrdily jeho totožnost za doprovodu jeho věrného společníka Rosaria Di Salvo, který ho obvykle doprovázel ozbrojen v nepancéřovaném autě. Nikdy nezapomenu na tu hroznou scénu, která zůstane navždy v mé paměti: dvě těla prostřílena kulkami. Bylo pak nevyhnutelné, že po promoci jsem se jako novinářka specializovala na mafii: televizní reportáže, které zjišťovaly pravdu, a slouží tak občanům. Volba, která mě hodně stála. Dokonce i útok na mou osobu, kdy mě na ulici za bílého dne udeřil do obličeje jeden ganster z Bari, a způsobil mi tak zranění. Soudní proces stále pokračuje.
Café Boheme: V jednom rozhovorů zmiňujete, že mafie je tzv. stát ve státě. Čím je charakteristická a jak zasahuje do životů běžného občana?
Mnoho mafiánských uskupení by nemělo moc bez tajných dohod s politiky a podnikatelskou sférou. V Itálii
Café Boheme: Čím si vysvětlujete, že se objevuje čím dál častější jev prorůstání mafie s politikou?
Café Boheme: Když jste poprvé uslyšela, že byl zavražděn novinář Ján Kuciak zabývající se právě politickým propojením s mafií na Slovensku, co jste si pomyslela? Znali jste se už předtím jako kolegové?
Když byli Ján a Martina zavražděni, okamžitě jsem si pomyslela, že to bude dílo mafie, ale také zkorumpovaných
Café Boheme: Spolupracujete s místními novináři věnujících se této problematice?
Ano, jsem v úzkém kontaktu se slovenskými, maltskými ale i ostatními novináři, věnujicích se této záležitosti.
Café Boheme: Co bývá na Vaší práci to nejtěžší? Sesbírat relevantní informace, dát je dohromady, ověřit zdroje, napsat samotný článek?
Největší potíž při samotném vyšetřování pramení z tzv. omerty, a také ze skutečnosti, že se pohybuji za kamerou. Provádět investigativní žurnalistiku za pomocí kamery není to stejné jako to někteří dělají psanými slovy. Často je třeba použít mikrokamery. Neudělala jsem kariéru, jak si dokážete představit, ale sloužím občanům hledajícím pravdu, a to mě pak uspokojuje, že se mohu na sebe podívat s čistým svědomím do zrcadla. Můj úkol je upozornit mezinárodní veřejné mínění: nepřijme-li Evropa společnou protimafiánskou legislativu a bude-li myslet jen na byznys, z evropského společenství se stane narkostát. Mezinárodní mafie již léta investují do Evropy a penězi z drog kupují firmy a restaurace. Ale zákony neumožní proti tomu bojovat stejně rychle. Je proto naléhavé se probudit!
Debora Zvardon ve spolupráci s Andreasem Pieralli